XXXIV. Memorijal Vladimira Mažuranića

Proteklog vikenda se u organizaciji Mačevalačkog saveza Zagreba i Hrvatskog mačevalačkog saveza, organizirao i proveo XXXIV. Memorijal Vladimira Mažuranića. Kutiju šibica zamijenio je Dom sportova u koji je postavljeno čak 16 borilišta.

U subotu se u sklopu Memorijala održao juniorski svjetski kup u floretu za žene. Ponosno možemo reći kako je riječ o najvećem svjetskom kupu na svijetu u toj kategoriji sa zabilježenih 160 nastupa, od čega 5 doamćih nastupa. Time smo pretekli i svjetski kup u Udinama koji je zabilježio oko 140 nastupa s tridesetak nastupa samo iz Italije.

Hrvatsku su predstavljale mahom mlade sportašice, još uvijek kadetkinje. Najiskusnija od njih, Dorja Blažić, prošla je kolo s 4 pobjede, izgubivši nakon toga od Amerikanke Maie Mei Weintraub rezultatom 15/7. Dorja Blažić tauzela je tako u konačnom poretku 73. mjesto.

Ostale sportašice i to Tia Sakač, Barbara Rismondo, Marta Kolarić i Lara Fabac nisu prošle grupnu fazu.

Rezultate možete vidjeti i na službenoj stranici organizatora: http://hms.hr/REZULTATI/wc2019/results.php

U nedjelju se održao ekipni dio svjetskog kupa te pojedinačne kategorije u seniorima (muški i ženski floret i mač) i juniorima (muški i ženski floret).

U uzbudljivim finalima, nazočili smo natjecateljima iz Zagreba, Splita i Karlovca. Domaća scena je ovaj put uspješno prevladala u finalima.

Tako su pobjednici ovogodišnjih seniorskih kategorija: Ana Mesić (mač seniorke, HAMK Mladost), Ivan Komšić (floret seniori, MK Dubrava), Jakov Šola (mač seniori, MK Split), Dorja Blažić (floret seniorke, MK Rapir). Uz to prvi put su održane i juniorske kategorije u floretu u kojima su pobjednici Leo Smrekar (MK ZŠM) te Lara Fabac (MK Karlovac).

ALBUM SA SLIKAMA: https://photos.app.goo.gl/NqcptfZEXnWq8TNi7

Sveukupno, ovogodišnje izdanje Memorijala još jednom je pokazalo spremnost i kapacitete naše zajednice da održi i uspješno organizira i zahtjevna natjecanja. Čestitke cijelom timu koji je koordinirao u još jednoj uspješnoj provedbi (Sanjin Kovačić, Mirna Borošak, Martina Zmaić, Filip Vuković te posebne pohvale Ireni Šuljić), a svakako i puno hvala sportašima i trenerima koji su sudjelovali u postavljanju borilišta: Borna Špoljar, Leo Smrekar, Noa Nikolić, Maia Rathwell, Boris Kvesić, Vid Matišić, Iva Banović (mačevala ujedno i u finalu kategorije mač seniorke), Toni Despalatović, Matej Kumiša, Marko Brkljačić, Tomislav Bošnjaković i dr. Hvala i našim sucima koji su sudjelovali u svim događanjima, a posebno Filipu Škelji koji je sudio doslovno od početka u subotu ujutro do same završnice u nedjelju navečer.

Nema dužeg odmora jer su naši sportaši već otputovali na europske kupove u Rim, Busto Arsizio i Helsinki o čemu ćemo još pisati.

Za kraj, treba spomenuti još jedan bitan događaj na ovogodišnjem Memorijalu. Dugogodišnji tajnik Hrvatskog mačevalačkog saveza g. Reno Marolt dobio je nagradunza životno djelo koju ku je uručio predsjednik nacionalnog saveza g. Marko Kallay. Nakon što je došao 2003. godine, g. Marolt je dužnost tajnika HMS-a obnašao sve do 2018. godine kada ga je na toj dužnosti zamijenila gđa. Irena Šuljić. Nakon 15 godina, isto toliko i svjetskih juniorskih kupova, osam velikih natjecanja, g. Marolt dobiva priznanje i svog saveza za sav angažman i trud. Želimo g. Maroltu zasluženu mirovinu.